Deti a peniaze. Treba ich vzdelávať o peniazoch?
Peniaze sú komodita, ktorá je vyčerpateľná, ale len v rámci jedného subjektu. V rámci rodiny, človeka alebo firmy. V rámci štátu sa vyčerpať nemôžu, pretože národná banka môže vydať emisiu nových peňazí. Samozrejme, nedá sa povedať, že je obnoviteľný zdroj, pretože zdroj ako taký to nie je. Je to komodita, ktorú ľudia využívajú na výmenu za určité statky a služby. Každý peniaz má svoju hodnotu.
Deti sa učia najlepšie zážitkovou formou. Keď niečo zažijú alebo sami vytvoria oveľa lepšie si to zapamätajú ako keby sa to mali učiť naspamäť. Ja si dovolím tvrdiť, že takisto je to aj s dospelými, len si to nechceme priznať a zároveň nemáme k dispozícii toľko času, aby sme sa všetko učili zážitkovou formou. Verte mi, aj do škôl sa to raz dostane a deti sa budú učiť pomocou zážitkov. Samozrejme, ak voľakedy v budúcnosti budú ešte stále dôležité vedomosti ľudí. Pretože je možné, že všetko nahradia roboty. Stačí sledovať vývoj dnešnej doby a každý môžeme tvrdiť, že sa k tomu približujeme.
Ako je to teda s tými deťmi a peniazmi?
Jednoznačne je potrebné naučiť deti narábať s finančným obnosom peňazí, pretože ako sa hovorí, čo sa za mladi naučíš, v starobe ako keby si našiel. Finančná gramotnosť nie je taká náročná a dá sa veľmi ľahko vysvetliť aj menším deťom. Staršie deti je ťažšie prevychovávať, pretože už majú svoje zlé návyky, ktorých sa len tak ľahko nezbavia, najmä ak už sú v puberte. Vtedy budú považovať každý váš názor (ako názor rodiča) za zlý a rozkazovačný. Budú si myslieť, že im chcete rozkazovať a oni sú už predsa dosť veľký na to, aby si svoj život a peniaze riadili samy. Takže jednoznačne odporúčam začať s výchovou k peniazom od mladého veku.
Čím skôr začnete vychovávať svoje deti k peniazom, tým skôr sa vám podarí im to poriadne vysvetliť. I vy si budete môcť odkontrolovať, či naozaj pochopili to, čo ste im vysvetlili. V dospelosti alebo vo vyššom veku je to už veľmi ťažké. Veď samy uznajte podľa seba.