James Bond : alkoholik, ktorý prežil smrteľnú dávku

Určite neexistuje na svete človek, ktorý by nepoznal agenta 007, Jamesa Bonda. Vedci analyzovali 24 sfilmovaných príbehov a pritom zistili, že Bond miluje alkoholické nápoje a popíja ich takmer pri každej príležitosti, dokonca až priveľa, čím už vážne ohrozuje svoje zdravie. Agent s povolením zabíjať medzi intrigami, prenasledovaním a explóziami neustále drží v ruke pohárik s alkoholom, a tak sa vedci na to pozreli kritickým okom. Zistili, že počas tých 60-tich rokov v každom filme je James Bond pripitý.

james bond
 
Takmer smrteľná dávka alkoholu
 
Analýza filmov dokázala, že agent 007nerobí takmer nič, len pije, či už v spoločnosti alebo sám kedykoľvek počas dňa. Boli aj príležitosti, kedy dokázal vypiť toľko kokteilov, že pri posúdení obsahu alkoholu v nich prekračuje dávku tolerovanú ľudským telom. Vedci z Austrálie upozorňujú, že berúc do úvahy obsah alkoholu, ktoré nápoje obsahujú a rýchlosť, akou ich pije, dosiahol hodnotu 6,1promile alkoholu v krvi, a to je už pre mnohých z nás smrteľná úroveň. Nehovoríme pritom len o množstve vypitého alkoholu, ale hlavným problémom je riziko, ktoré na Bonda číha pri ďalších činnostiach, ktoré sa chystá robiť hneď na to, ako si vypil. Napríklad po popíjaní za barovým pultom si bez problémov sadne za volant, uniká nepriateľom či ich naháňa, prípadne sa miluje so ženami, no vždy s nabitou zbraňou pri posteli. V krátkosti: agent Bond je alkoholik a mal by sa liečiť.

koktejl
 
Problém s alkoholom majú aj Taliani
 
Nadmerná kozumácia alkoholu nie je ničím výnimočným ani v Taliansku, kde sa síce znížili množstvá popíjania pri jedle, ale pitie alkoholu počas celého dňa je stále veľmi znepokojujúce, a týka sa to hlavne mladých ľudí. V roku 2014  si príležitostne vypilo 27 % Talianov, ale v roku 2016  ich bolo už o dve percentá viac. Opíjali sa hlavne mladí vo veku 18-24rokov a väčšinou to bolo koncom týždňa. Štatistika v roku 2017 ukázala, že 65,4 percenta Talianov pravidelne popíja alkohol. Najhoršie na tom je, že jeho účinky na organizmus sú najviac viditeľné u mladých vo veku 16-17 rokov a za nimi nasledujú starí ľudia vo veku 65-75 rokov, pritom najviac ohrození sú muži. Zmeny preferencií majú vplyv aj na zmeny pitia iných druhov alkoholu. Už neplatí, že najobľúbenejším nápojom je pivo a víno, ale pribudli k nim aj iné nápoje s vysokým podielom alkoholu, ako sú likéry či aperitívy.